Scroll

Ratownicy odnaleźli poszukiwanego górnika

12.08.2012

O godzinie 21.42 po bardzo trudnej, wielogodzinnej akcji, ratownicy wydobyli ciało górnika, który wpadł do zbiornika węgla.

Do wypadku doszło w sobotę, około godziny 6.10 rano pod ziemią na poziomie 460 m. Z nieznanych dotychczas przyczyn 29-letni górnik osunął się do zbiornika wyrównawczego z taśmociągu transportującego urobek. Spadł z wysokości około 20 m. Taśmociąg został natychmiast zatrzymany. Osuwający się w zbiorniku urobek wciągnął górnika w głąb.

Ruch zakładu górniczego został zatrzymany przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego. Podjęto natychmiastową akcję ratowniczą, którą przez pierwszą dobę prowadziło 6 zastępów ratowników górniczych na każdej zmianie tj. dwa zastępy PG SILESIA, 2 zastępy Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz 2 zastępy z Centralnej Stacji Ratownictwa, a w niedzielę 4 zastępy ratowników i wyspecjalizowany zastęp alpinistów z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia.

W sobotę, w późnych godzinach wieczornych odnaleziono lampę z nadajnikiem. Dalej poszukiwano poszkodowanego w kierunku wskazanym przez psa tropiącego. Akcja ratownicza polegała na opróżnieniu zbiornika z węgla specjalnie zamontowanymi urządzeniami i wydobyciu poszkodowanego.

Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane. Nad ich ustaleniem pracują przedstawiciele nadzoru górniczego i Państwowej Inspekcji Pracy.

Ewa Szpejna
Dyrektor Departamentu Komunikacji i Public Relations
Przedsiębiorstwo Górnicze "SILESIA" Sp. z o.o.

PG SILESIA (Przedsiębiorstwo Górnicze "SILESIA” Sp. z o.o.) jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 r. będzie produkować wysokiej jakości węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego, PG SILESIA będzie sprzedawać gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, a także dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).

Spółka aktualnie eksploatuje i modernizuje głębinową Kopalnię Węgla Kamiennego "Silesia", zlokalizowaną w obszarze górniczym Czechowic-Dziedzic około 30 km od granicy polsko-czeskiej, z zasobami bilansowymi przekraczającymi 500 milionów ton węgla niskosiarkowego.

PG SILESIA to prywatne przedsiębiorstwo należące do Energetický a průmyslový holding a.s., czołowej czeskiej grupy działającej w sektorze energetycznym i przemysłowym. Jednocześnie spółka jest dumna z faktu, że mniejszościowy pakiet udziałów w PG SILESIA należy bezpośrednio do pracowników.

Dalsze informacje o PG SILESIA są dostępne na stronach www.pgsilesia.pl

Energetický a průmyslový holding a.s. jest wiodącym inwestorem strategicznym w sektorze energetycznym, górnictwie i przemyśle. Przedsiębiorstwa należące do holdingu działają między innymi w branży produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, jej dystrybucji oraz sprzedaży klientom końcowym, obrotu energią elektryczną, cieplną i gazem, a także w branży wydobycia węgla. Za pośrednictwem swojej niemieckiej spółki MIBRAG, której udziałowcem jest również koncern energetyczny CEZ, grupa rocznie eksploatuje 20 milionów ton węgla brunatnego.