Scroll

PG SILESIA z tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł"

13.02.2013

PG SILESIA z tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł”
Prestiżowy tytuł redakcji Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł
i portalu wnp.pl

PG SILESIA została laureatem prestiżowego wyróżnienia „Tego, który zmienia polski przemysł” za rok 2012. Tytuły przyznawane przez redakcje Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl zostały wręczone podczas uroczystej gali wieńczącej Forum „Zmieniamy Polski Przemysł”.

Redakcje należących do Grupy PTWP SA, Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu gospodarczego wnp.pl, przyznają tytuły „Tego, który zmienia polski przemysł" od 2000 roku. Tytułami honorowane są firmy, instytucje i osoby publiczne za konkretne osiągnięcia, które zmieniły na lepsze polską gospodarkę. O nominacji decyduje zwykle śmiała, przemyślana i konsekwentnie zrealizowana koncepcja biznesowa. Przyznawane tytuły wskazują nowe, pozytywne trendy, które kształtują perspektywy polskiej gospodarki.

– Tegoroczna edycja projektu ma szczególny wymiar i skalę. Oprócz kluczowych dla nas rekomendacji Laureatów z lat poprzednich poprosiliśmy o pomoc użytkowników portalu wnp.pl, którzy przesłali nam swoje kandydatury do tytułu „Tego, który zmienia polski przemysł”. Kolegium redakcyjne Nowego Przemysłu z nadesłanych propozycji wytypowało listę nominowanych i poddało ją pod konsultację przez internetowe głosowanie w portalu wnp.pl. Ostateczną listę Laureatów tradycyjnie wyłoniło kolegium redakcyjne – mówił podczas gali wręczania tytułów Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP SA, wydawca Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl.

W gali wieńczącej Forum „Zmieniamy Polski Przemysł uczestniczył Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński, politycy, menedżerowie największych firm przemysłowych w kraju, a także przedstawiciele światowych koncernów inwestujących w Polsce.

PG SILESIA została uhonorowana tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł” za wyznaczenie przez prywatnego inwestora – czeską firmę EPH – nowego kierunku kompleksowych zmian w górnictwie węgla kamiennego.

Uwaga wielu przedstawicieli środowiska górniczego w Polsce jest dziś skierowana na PG SILESIA – firmę, która intensywnie, planowo inwestuje, stawia na wydajność, wprowadza nowe modele w organizacji produkcji i zarządzaniu kosztami, a wszystko przy zachowaniu bezpieczeństwa załogi i warunków dialogu społecznego. Jeszcze nie tak dawno kopalni Silesia z Czechowic-Dziedzic groziło zamknięcie. Jednak dzięki konsekwentnym działaniom załogi oraz działających w kopalni związków zawodowych udało się pozyskać inwestora w postaci czeskiej firmy Energeticky a průmyslovy holding (EPH).

W maju 2012 roku ruszyło na nowo wydobycie w Silesii. Plany EPH zakładają, że Silesia będzie odnotowywać ok. 3 mln ton urobku rocznie. Czesi zainwestowali już w kopalnię Silesia ponad 520 mln zł. Od przejęcia firmy przez czeskiego inwestora wiele się w niej zmieniło. Odnawiana jest infrastruktura, pojawiają się nowe maszyny i urządzenia.

Kopalnia Silesia planuje wprowadzenie siedmiodniowego tygodnia pracy. To pierwsze takie rozwiązanie w śląskich kopalniach, zmierzające do poprawy efektywności wydobycia. W czechowickiej kopalni podpisano nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Przypadek Silesii to nie tylko zwycięstwo czeskiej konsekwencji i pragmatyzmu, ale i dowód na skuteczność działań prywatnego inwestora branżowego w górnictwie. Wobec nadchodzących trudniejszych warunków rynkowych i koniecznej racjonalizacji strony kosztowej wydobycia model Silesii trzeba uznać za ciekawą propozycję dla innych firm górniczych w Polsce.

„Ta nagroda to wielki zaszczyt, ale również zobowiązanie dla nas, żeby być dalej liderem w zakresie bezpieczeństwa, efektywności i organizacji pracy” – powiedział Michal Heřman, Prezes Zarządu PG SILESIA.

***
Uroczystą galę wręczenia nagród poprzedziło Forum „Zmieniamy Polski Przemysł. Celem konferencji jest wspieranie pozytywnych zmian zachodzących w polskiej gospodarce, promocja tego, co sprzyja jej rozwojowi oraz zwrócenie uwagi na elementy krępujące swobodę wolnorynkowych działań.

Forum „Zmieniamy Polski Przemysł” odbyło się 11 lutego br. w Warszawie. Wzięło w nim udział blisko 1000 najważniejszych postaci polskiej gospodarki. Wydarzenie stworzyło platformę wymiany myśli i poglądów między praktykami, teoretykami, politykami i osobami zaangażowanymi lub obserwującymi zmiany w przemyśle.

PGSILESIA            PGSILESIA

      od lewej: Michal Heřman, Prezes Zarządu PG SILESIA,
         Jarosław Zagórowski, Prezes Zarządu JSW S.A.,
    Janusz Pichociński, Wicepremier i Minister Gospodarki                                                                         pamiątkowa tablica 

 

Informacja przygotowana na podstawie mat. Imago Public Relations
fot.: Paweł Pawłowski/PTWP/Żelazna Studio

Ewa Szpejna 
Dyrektor Departamentu Komunikacji i Public Relations
Przedsiębiorstwo Górnicze "SILESIA" Sp. z o.o.